Mobile-first indexelés. Tarts lépést az élvonalbeli technológiákkal a mobilos teljesítmény javítása, a tartalom egységességének biztosítása és a gördülékeny felhasználói élmény kialakítása érdekében.
A Statista szerint a világ internetes forgalmának jelentős hányada, mintegy 59,45%-a mobileszközökről származik. Ez a tény rámutat arra, hogy a mobil-első indexelés napjainkban kulcsfontosságúvá vált a keresőmotorokban való láthatóság szempontjából. Az internethasználati szokások átalakulása alapjaiban változtatta meg a Google értékelési és rangsorolási elveit, előnyben részesítve azokat a weboldalakat, amelyek mobileszközökre optimalizáltak.
A weboldaltulajdonosok és a SEO ügynökségek számára ez nem csupán egy újabb technikai kihívás, hanem nélkülözhetetlen alapkövetelmény a versenyképesség megőrzéséhez.
Ha weboldalad nem rendelkezik mobilbarát kialakítással, komoly kockázatot vállalsz, hiszen az oldalad láthatósága jelentősen csökkenhet a keresési találatok között. A Google ugyanis előnyben részesíti azokat a webhelyeket, amelyek felhasználóbarát élményt nyújtanak mobileszközön is.
Mi az a mobile-first indexelés?
A mobile-first indexelés azt jelenti, hogy a Google a webhelyed mobilverzióját tekinti alapvető forrásnak az indexelés és a rangsorolás során, nem pedig az asztali változatot.
A mobile-first indexelés kialakulása jól mutatja, hogyan változott az internethasználat az évek során. 2015-ben a Google felismerte a mobileszközök térnyerését, és bevezette a „Mobilegeddon” frissítést, amely először tette a mobilbarátságot rangsorolási tényezővé.
2016-ban megkezdődtek a mobile-first indexelési tesztek néhány webhelyen, ami 2018-ra fokozatos bevezetést eredményezett. Az áttérés azonban nem volt problémamentes: a 2020 szeptemberére tervezett véglegesítés a világjárvány okozta nehézségek miatt késedelmet szenvedett.
Több halasztást követően a mobile-first indexelés végül 2023 októberében hivatalosan is befejeződött (noha egyesek szerint a folyamat már 2022 júniusában lezárult).
2025-re eljutottunk ahhoz a kritikus ponthoz, amikor azok a webhelyek, amelyek nem kínálnak mobilos hozzáférést, gyakorlatilag láthatatlanná válnak a Google keresési rendszerében.
Bevált gyakorlatok a mobile-first indexelés sikeréhez
Amennyiben weboldalad még mindig nem optimalizált mobileszközökre, jelentős láthatóságot veszítesz a keresőmotorokban – vagy ami valószínűbb, akár teljesen eltűnhetsz a találatok közül.
A jó hír azonban az, hogy még mindig van idő a mobile-first stratégiák alkalmazására, amelyekkel helyreállíthatod online jelenléted.
- A mobilteljesítmény kiemelt kezelése
Mobilwebhelyed teljesítménye közvetlenül hatással van a rangsorolásodra. Néhány kulcsterület, amire érdemes odafigyelned:
- Core Web Vitals optimalizálása: Koncentrálj a legnagyobb vizuális tartalom betöltési idejére (LCP), az interaktivitásra (INP) és a vizuális elrendezés stabilitására (CLS).
- Gyors betöltési idő: Csökkentsd a webhely betöltési idejét 2,5 másodperc alá. Használj olyan eszközöket, mint a Google PageSpeed Insights, tömörítsd a képeket, és használd ki a böngésző gyorsítótárát.
- Hatékony JavaScript-kezelés: Halaszd el a nem kritikus JavaScript futtatását, és távolítsd el a fölösleges kódokat.
- Modern képbetöltési megoldások: Használj WebP formátumot, alkalmazz lusta betöltést, és igazítsd a képméretet az eszközökhöz.
- Tartalomparitás biztosítása
A mobilbarát webhelyeknél kritikus fontosságú a tartalom minőségének megőrzése, miközben alkalmazkodsz a kisebb kijelzőkhöz:
- Tartalom megtartása: Minden értékes információ legyen elérhető a mobilos verzión, még akkor is, ha a képernyő mérete kisebb.
- Egységes strukturált adatok és címsorok: A strukturált adatok és a címsorok egyezzenek az asztali verzióban lévőkkel, hogy a keresőmotorok konzisztensen értelmezzék az oldalt.
- Belső linkelési rendszer megőrzése: Győződj meg róla, hogy a belső linkek – beleértve a navigációs, tartalomkapcsolati és láblécben lévő hivatkozásokat – elérhetők legyenek mobileszközön.
- Metaadatok egyezősége: Gondoskodj róla, hogy a H tagek, metaleírások és fejléc címkék azonosak legyenek mindkét verzióban, megőrizve a rangsorolási jeleket.
- Technikai optimalizálás
A webhely technikai SEO elemei kulcsfontosságúak a mobile-first indexelés szempontjából. Íme néhány tipp:
- Nézetablak-beállítások helyes konfigurálása: Állítsd be megfelelően a nézetablak metacímkét a width=device-width és initial-scale=1.0 értékekkel. Ez biztosítja, hogy az oldalad megfelelően jelenjen meg különböző képernyőméreteken.
- Erőforrások feltérképezhetősége: Ellenőrizd, hogy a robots.txt fájl nem akadályozza a mobilos megjelenítéshez szükséges erőforrások elérését. Használd a Google Search Console URL-ellenőrző eszközét a probléma feltárására.
- Reszponzív tervezés alkalmazása: Használj rugalmas rácsokat, rugalmas képeket és médialekérdezéseket a reszponzív kialakításhoz.
- Gyűjtőcímkék megfelelő kezelése: Ügyelj arra, hogy a gyűjtőcímkék pontosan mutassanak az oldalak megfelelő verzióira, elkerülve ezzel az ismétlődő tartalom okozta problémákat.
- Felhasználói élmény kiemelt kezelése
A mobilfelhasználók egyedi igényeinek kielégítése elengedhetetlen a sikerhez:
- Hüvelykujjbarát navigáció: Gondoskodj arról, hogy a koppintási célpontok legalább 48 pixel méretűek legyenek, és megfelelő távolságot hagyj köztük a könnyű használat érdekében.
- Olvasható betűméretek: Alkalmazz legalább 16 képpontos betűméretet a szövegnél, hogy kényelmes legyen az olvasás.
- Megfelelő távolság a kattintható elemek között: Tarts legalább 8 képpont távolságot a koppintási célok között, hogy elkerüld a véletlen kattintásokat.
- Tolakodó hirdetések elkerülése: Tartsd be a Google előugró ablakokra és közbeiktatott hirdetésekre vonatkozó irányelveit, hogy ne veszélyeztesd a rangsorolásodat, miközben biztosítod a hatékony cselekvésre ösztönzést.
- Tesztelés és monitorozás
A rendszeres ellenőrzések biztosítják, hogy webhelyed mindig megfeleljen a mobile-first indexelés követelményeinek:
- Google mobilbarát teszteszköz használata: Rendszeresen végezz teszteket, hogy azonosítsd a problémákat.
- Mobilteljesítmény figyelése a Search Console-ban: Kövesd nyomon a hibákat és optimalizáld a webhelyed a jelentések alapján.
- Negyedéves ellenőrzések: Az ütemezett auditok segítenek a proaktív hibajavításban.
A mobile-first indexelés nem egyszerűen egy újabb technikai kihívás, hanem alapvető változás abban, ahogyan az emberek az internetet használják. A siker kulcsa a technikai optimalizálás és a felhasználói élmény közötti egyensúly megtalálása. Ha ezeket a bevált gyakorlatokat alkalmazod, nemcsak hogy készen állsz a mobile-first indexelés kihívásaira, de hosszú távon is erős alapokat teremtesz az online jelenlétedhez.
Perger Tamás vagyok a Marketing Consulting alapítója és ügyvezetője.
14+ év szakmai tapasztalattal az online marketing területén.
Cégünk a Marketing Consulting Kft. többszörös Marketing Gyémánt Díjas ügynökség, a Magyar Marketing Szövetség büszke tagjai vagyunk, jómagam pedig a Magyar Marketing Szövetség egyik hazai nagykövete.
Munkatársaink folyamatosan a legfrissebb szaktudással rendelkeznek Google és Meta hirdetések tekintetében, melyet szakvizsgáink bizonyítanak.
Ügyfeleink hirdetéseinek optimalizálását folyamatosan magas szinten tartjuk, ezért a minősített, hivatalos Google Partner státuszt is kiérdemeltük.
Weboldalak és webshopok tucatjainak segítünk jelenleg is láthatóvá válni, éppen ezért a hazai Shoprenter és UNAS is kiemelt szakértőként ajánl minket, mint marketing szolgáltatót.